Letra e Kuvendit që skandalizoi BE kërkonte monopolin e medias

Delegacioni i Bashkimi Europian në Tiranë ka hedhur poshtë i skandalizuar kërkesën e Kuvendit të Shqipërisë, për të shfuqizuar një nen në ligjin në lidhje me pronësinë e medias. Përmes një letre që mban datën 26 maj 2015, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i është drejtuar me anë të një letre ambasadores së BE në Tiranë, Romana Vlahutin, ku i kërkon mbështetje dhe asistencë teknike për ndërhyrjen në një nen të ligjit për mediat, përkatësisht në nenin që ka të bëjë me pronësinë e mediave. Bëhet fjalë për nenin 62, i cili përcakton kufizime për pronësinë e medias duke rregulluar numrin e licencave që mund të mbajë një operator i vetëm; si pasojë, shfuqizimi i tij duket se do të hapë derën për pronarët e disa mediave për të marrë më shumë licenca kombëtare. Kërkesa e Metës konsistonte pikërisht në shfuqizimin e këtij neni, synimi i të cilit është shkatërrimi i lirisë të mediave. Pra, shfuqizimi i këtij neni mund të përbëjë një problem për pluralizmin e medias duke krijuar terren për monopole radiotelevizive. Por kjo kërkesë e Metës ka sjellë një reagim të ashpër të ambasadores Vlahutin. Vazhdoni leximin

Ndahen Çmimet e BE për Gazetari Investigative për vitin 2014

Çmimet e BE për Gazetari Investigative për vitin 2014 u ndanë sot në një ceremoni të organizuar në Tiranë nga Instituti Shqiptar i Medias, me pjesëmarrjen e Ambasadore Romana Vlahutin, Shefe e Delegacionit të BE-së në Shqipëri.

Gazetarët Aleksandra Bogdani dhe Flamur Vezaj u nderuan me çmimin e parë për tre artikujt e botuar në portalin reporter.al dhe në një numur gazetash të përditshme në lidhje me mënyrën e rekrutimit dhe financimit të shqiptarëve për të luftuar si xhihadistë në Siri.

Çmimi i dytë iu dha gazetares Juli Ristani të programit investigativ “Fiks Fare” të Top Channel TV, për programin e e saj në lidhje me trajtimin e  drejtësisë ndaj përdoruesve dhe kultivuesve të drogës. Vazhdoni leximin

Ndahen Çmimet e BE për Gazetari Investigative për vitin 2014

cmimet015-1Çmimet e BE për Gazetari Investigative për vitin 2014 u ndanë sot në një ceremoni të organizuar në Tiranë nga Instituti Shqiptar i Medias, me pjesëmarrjen e Ambasadore Romana Vlahutin, Shefe e Delegacionit të BE-së në Shqipëri.

Gazetarët Aleksandra Bogdani dhe Flamur Vezaj u nderuan me çmimin e parë për tre artikujt e botuar në portalin reporter.al dhe në një numur gazetash të përditshme në lidhje me mënyrën e rekrutimit dhe financimit të shqiptarëve për të luftuar si xhihadistë në Siri.

Çmimi i dytë iu dha gazetares Juli Ristani të programit investigativ “Fiks Fare” të Top Channel TV, për programin e e saj në lidhje me trajtimin e drejtësisë ndaj përdoruesve dhe kultivuesve të drogës. Vazhdoni leximin

nga moderatori Postuar te Dita

Konferenca e medias, si portretizohen fqinjët në Ballkan

Instituti Shqiptar i Medias në bashkëpunim me ambasadën e Zvicrës në Shqipëri, organizoi në Tiranë Konferencën Rajonale “Raportimi i fqinjëve në Median ballkanike”.

Në konferencë morën pjesë studiues, gazetarë, ekspertë të medias, përfaqësues të organizatave të mediave nga Shqipëria, Bosnja-Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia.

Në konferencë u paraqitën për herë të parë të dhëna interesante se si portretizohen fqinjët në vendet e Ballkanit. Rezultatet e studimeve u paraqitën pas një pune disamujore kërkimore të ekspertëve nga vendet e mësipërme. Vazhdoni leximin

Nxitje e urrejtjes përmes internetit

Me fjalët e tyre ato fyejnë, nxisin urrejtjen dhe bëjnë thirrje për dhunë. Racistët përdorin gjithnjë e më shumë internetin, paralajmëron Këshilli i Evropës. Ky është problem edhe në Gjermani.

“Gjuetia ka nisur”, shkruan Andreas. “Shpresoj që e dashura jote të përdhunohet nga azilkërkuesit”, shkruan Jan. Marvin dëshiron që të gjithë fëmijët gjermanë të thyejnë kafkat e të huajve me çekiç. Sepse fëmijët nuk mund të dënohen ende penalisht.

Këto nxitje urrejtjeje janë po aq të tmerrshme sa edhe reale.

Ato vijnë nga përdoruesit, që përhapin në rrjetin social Facebook komente ksenofobe. Një raport i Këshillit të Evropës paralajmëron se shprehje të tilla gjen gjithnjë e më shumë në internet. Vazhdoni leximin

Paragjykimet dhe stereotipet me bazë nacionaliste në median shqiptare

nac-mediaRrapo Zguri

Që prej lindjes së kombeve, paragjykimet dhe stereotipet me bazë nacionaliste kanë qenë prezente gjatë gjithë kohës në jetën e shoqërisë. Atyre nuk iu duhet doemos një konflikt apo një acarim i retorikës nacionaliste që të shfaqen. Ato janë të pranishme në luftë dhe në paqe, dhe iu mjafton edhe thjesht ekzistenca fizike apo kontakti vizual me “tjetrin” që të dalin në sipërfaqje, të përjetohen apo të shprehen, jo vetëm në marrëdhëniet apo komunikimin ndërpersonal, por edhe në mediat e komunikimit masiv.

Në veprën e vet Natyra e paragjykimit” Gordon Allport e përkufizon me këto fjalë paragjykimin etnik: “Paragjykimi etnik është një antipati e bazuar në një përgjithësim të gabuar dhe të vështirë për t’u ndryshuar. Ai mund t’i drejtohet një grupi të tërë ose një individi për shkak se ai është pjesë e këtij grupi. Në thelb paragjykimi etnik paraqitet si një armiqësi iracionale e mbështetur fort nga stereotipe të konservuara për një kohë të gjatë”. Vazhdoni leximin

nga moderatori Postuar te Dita

Televizioni Publik dhe kriza e Këshillit Drejtues

Nga Kolec Traboini

E kam pas një borxh për të folur publikisht për tërë ato makinacione me të cilat u zgjodh Këshilli i Televizionit, e ku gjithçka u manipulua nga llogoret e Partive. Nuk është e nevojshme të kesh qenë ushtarak për të kuptuar se ç’janë llogoret, ku nëse bie shi të mbyt balta. Po le të vazhdoj pikërisht aty ku mbaron shkrimi “Si zgjidhet kriza në Radiotelevizionin Publik? -nga Alfred Peza- në të cilin si në profani na sjell mendimin se krizat na i zgjidhin pikërisht ata që i krijojnë.

Po zoti Alfred, zoti deputet, ka kaos në forumet drejtuese të një institucioni siç është Televizioni Publik, që duhet të ishte i pavarur, e ky kaos ndodh se gjithçka e bën politika dhe anëtarët e këshillit. Vazhdoni leximin

Kriza e TVSH, sistemi dhe mendësia

Bedri Islami

Prej më shumë se një viti, Radio Televizioni Shqiptar është në fakt pa drejtorin e Përgjithshëm. Drejtori i mëparshëm Petrit Beci, pasi dha dorëheqjen, shikoi jo pa çudi se vendin e tij nuk e zuri askush edhe pas më shumë se 16 muajve, kur kishte menduar, jo pa të drejtë se kjo do të ishte një çështje ditësh.

Tani është përsëri e njëjta gjendje kaotike. RTSH ka drejtor të përgjithshëm, të komanduar, dhe nuk ka drejtor të përgjithshëm. I vetmi stacion publik Radio e TV, më i hershmi, fillestari, si mund të quhet, tashmë është në mëshirën ditore të fatit, të njerëzve që e kontrollojnë nga larg e nga afër; në këtë lënien mëshirore aty ndodhin lëvizje, heqje e emërime, dhe e gjithë kjo ka risjellë edhe një herë një fakt të dhimshëm: audienca e tij është e papërfillshme dhe si duket, ose dikush dëshiron ta lërë kështu, pse nuk janë të aftë të bëjnë ndryshimin e duhur,oqftë edhe për shkak të mërzisë dhe mërisë politike. Vazhdoni leximin

nga moderatori Postuar te Dita

Media e lirë dhe oligarkia politike!

Nga Nebil Çika

n-cika02Një nga problemet e mëdha të këtyre zgjedhjeve, një shqetësim tani edhe ndërkombëtar, është kontrolli politik i medieve nga pushteti. Një video e publikuar ku kryetari i Bashkisë Elbasan i partisë në pushtet, Qazim Sejdini, shfaqej me zë e figurë duke shantazhuar gazetarët në mes të fushatës, tronditi opinionin normal publik, por, me sa duket jo zgjedhësit e Elbasanit, ngjalli reagimin e opozitës dhe ndërkombëtarëve.

Reagimi më i fortë erdhi nga vendi kampion i demokracisë dhe lirisë së medieve, SHBA. Ambasadori Lu reagoi publikisht dhe e vlerësoi rastin si mungesë e theksuar standardi demokratik, por vetëm kaq. Vazhdoni leximin

Si zgjidhet kriza e TVSH-së?

Alfred Peza

apeza03Ndërkohë që Parlamenti të enjten po i hapte rrugën realizimit të projektit të dixhitalizimit të TVSH, Këshilli Drejtues i këtij institucioni, dështoi për të tretën herë radhazi që të zgjidhte drejtorin e ri të përgjithshëm. Sipas ligjit për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë, i cili po aplikohet për herë të parë që nga miratimi në 2013, zgjedhja e drejtorit të përgjithshëm të TVSH kërkon shumicën e cilësuar të votave të anëtarëve të Këshillit. Që do të thotë se nga 10 anëtarë dhe kryetari i këshillit, një prej 20 kandidaturave të paraqitura, duhet të marrë 2/3 ose të paktën 7 vota. Posti i kreut të RTSH është vakant prej një viti, pasi ish-drejtori Petrit Beci dha dorëheqjen për arsye shëndetësore. Vazhdoni leximin