Gara për kreun e RTSH, në balotazh Thoma Gëllçi dhe Petrit Malaj, të hënën votimi

tvsh01Ngushtohet në dy emra gara për të zgjedhur kreun e ri të Radio Televizionit Shqiptar. Procesi i gjatë dhe i mundimshëm pritet të finalizohet të hënën. Në garë kanë mbetur kandidatët Thoma Gëllçi dhe Petrit Malaj, të cilët kanë dalë balotazh. Të dy personazhet të njohur për profilin e majtë, pritet të paraqesin të hënën platformat e tyre para Këshillit Drejtues. Pas dëgjimit të platformave, anëtarët e Këshillit Drejtues, pritet të votojnë për zgjedhjen e drejtuesit të ri të televizionit publik. Rol vendimtar për zgjedhjen e drejtuesit të ri do të ketë vota e anëtarëve të Partisë Socialiste në Këshillin Drejtues. Në garë ishin 20 kandidatë, emra të njohur nga gazetaria, pedagogë etj. Vazhdoni leximin

Advertisements
nga moderatori Postuar te Sot

10 arsye pse media sociale është shumë e rëndësishme në biznes

Media sociale është kthyer në një faktor të rëndësishëm të biznesit në ditët e sotme. Facebook, Twitter, Linkedin etj. janë bërë bashkëpunëtor serioz në ndërtimin e një profili sa më profesional biznesi dhe në shtimin e klientelës. Më poshtë shpjegohen 10 arsye që bëjnë mediat sociale shumë të rëndësishme në biznes.

1. Gjeni vazhdimësinë e duhur për të tërhequr audiencë
Një nga aspektet e rëndësishme të biznesit është të jeni të njohur dhe shumë të dukshëm. Media sociale ju jep mundësinë të jeni vazhdimisht të dukshëm në rrjete sociale dhe të bëheni sa më të njohur për shërbimet tuaja në komunitetet e ndryshme sociale. Zgjidhni frekuencën e duhur të komunikimit dhe vazhdimësia do të sigurohet duke ju zhvilluar më tej biznesin tuaj. Vazhdoni leximin

RTSH i zvogëlohet “shtëpia”, gjysmën e “zapton” AMA, në shtator ikin edhe 50% e punonjësve

Duket, se pas 20 vitesh rënie të nivelit programor, “miti” fuqiplotë i Radio-Televizionit Publik Shqiptar, po bie edhe si rezidencë fizike. Ndërtesa e këtij institucioni mediatik, i cili paguhet nga taksa prej 100 lekë në muaj, që shteti u merr familjeve dhe bizneseve shqiptare me dhunë, nuk do të jetë më vetëm “rezidencë” e Radio Televizionit Publik Shqiptar, por brenda tij, madje me hapësirë të barabartë do të “strehohet” edhe një tjetër institucion shtetëror, që ka lidhje me licencimin dhe kontrollin mbi mediat audiovizive. Qysh prej datës 15 qershor 2015, zyrtarisht me “letra” qeverie, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) është transferuar në ndërtesën e Radio-Televizionit Shqiptar, duke “rrëmbyer” 2 kate të kësaj godine. Edhe pse vendimi ka 10 ditë që ka hyrë në fuqi, institucioni kombëtar shtetëror “AMA”, nuk është vendosur ende në godinën e Radio Televizionit Publik Shqiptar, për shkak të mos-lirimit të mjediseve prej RTSH. Vazhdoni leximin

Mediat dhe politika në epokën digjitale

Forumi Global i Medias mbledh nga data 22-24 qershor në Bon rreth 2.000 pjesëmarrës nga 130 vende, ndër ta më shumë se 500 gazetarë. “Global Media Forum” mbyll hendekun midis ekspertëve, mediave e përdoruesve të mediave.
Nëse Barak Obama poston diçka të Forumit të tetë Global të Medias në twitter, mesazhet e tij i ndjekin rreth 60 milionë vetë. Presidenti i SHBA-së kryeson në twitter listën e udhëheqësve të botës. Shumë pas tij vjen Papa Françesku. Në rast se i mbledhim të gjitha mesazhet e tij në twitter në nëntë gjuhë të botës ai ka rreth 20 milionë ndjekës. Në vendin e tretë renditet aktualisht kryeministri i Indisë, Narendra Modi, me gati 13 milion ndjekës.
Interneti dhe rrjetet sociale janë bërë instrumente të rëndësishme të politikës dhe të diplomacisë. Vazhdoni leximin

Mediat dhe politika në epokën dixhitale

Nga Matthias von Hein

mahtiewForumi Global i Medias mbledh nga data 22-24 qershor në Bon rreth 2000 pjesëmarrës nga 130 vende, ndër ta më shumë se 500 gazetarë. “Global Media Forum” mbyll hendekun midis ekspertëve, mediave e përdoruesve të mediave.

Nëse Barak Obama poston diçka të Forumit të tetë Global të Medias në twitter, mesazhet e tij i ndjekin rreth 60 milionë vetë. Presidenti i SHBA-së kryeson në twitter listën e udhëheqësve të botës. Shumë pas tij vjen Papa Françesku. Në rast se i mbledhim të gjitha mesazhet e tij në twitter në nëntë gjuhë të botës ai ka rreth 20 milionë ndjekës. Në vendin e tretë renditet aktualisht kryeministri i Indisë, Narendra Modi, me gati 13 milionë ndjekës. Vazhdoni leximin

Fushata e (munguar) medias

Nga Ilva Tare

i-tareFushata për zgjedhjet e 21 Qershorit pati një risi që e kanë evidentuar edhe kolegë të tjerë. Gazetarët nuk mbuluan fushatën dhe aktivitetet e partive politike nëpër Shqipëri në kuptimin klasik të mbulimit nga pikëpamja mediatike. Fushata u ideua, montua dhe transmetua drejtpërsëdrejti nën kujdesin e posacëm stafet elektorale politike, pa asnjë përjashtim. Përvec disa përpjekjeve sporadike, që një penë e njohur mediatike I quajti lule të vetmuara që nuk sjellin pranverën, media ka qenë e munguara e madhe e kësaj fushate të formuluar në inkubatorët e selive partiake.

Përgjegjësia për këtë defekt të rendë të mosfunksionimit të të ashtëquajturit pushtet I katërt është, së pari, e vetë medias dhe trupës së gazetarëve dhe së dyti, sërish e medias dhe marrëdhënies së koklavitur të saj me politikën. Vazhdoni leximin

Drejtimi i RTSH, platforma që mbështetet tek vlerësimi i njeriut

Ilir Sinanaj

Për të kuptuar realisht pikat e forta dhe të dobëta të Radio-Televizionit Shqiptar (RTSH), nevojitet një panoramë e veprimtarisë së tij duke e parë nga si nga një kënvështrim i jashtëm ashtu edhe nga një i brendshëm. Prandaj reforma që nevojitet të kryehet në RTSH, duhet të përqendrohet kryesisht tek kapitali njerëzor i angazhuar në këtë institucioni, me qëllimin e vetëm zhbllokimin e mëtejshëm të aftësive krijuese të të gjithë personelit. Për rrjedhojë puna e një drejtuesi si në RTSH, ashtu edhe në çfarëdo lloj institucioni tjetër apo ndërmarrje, është të garantojë që në një pozicion të caktuar, të jetë ai përson që në formin e tij, i përgjigjet nevojave të atij pozicioni. Për më tepër, që reforma të jetë e suksesshme nevojitet që edhe vetë personeli të ketë ambicie për t’u zhvilluar personalisht. Vazhdoni leximin

nga moderatori Postuar te Dita

“Beketi”, shteti merr në dorëzim “Agon Channel”

01-bechetiNeritan Gjergo

Ministria e Financave zbaton urdhrin për ekzekutimin e sekuestros së kompanive të Françesko Beketit. Vlera e aseteve të pronarit italian, vetëm për televizionin, llogaritet të jetë rreth 1.2 miliardë lekë
Agjencia e Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara, pranë Ministrisë së Financave, ka ekzekutuar vendimin e dhënë nga Gjykata e Tiranës për sekuestrimin e pasurive të Françesko Beketit, i dyshuar për pastrim parash. Masa e sekuestros është vendosur ndaj shoqërive “Energji”, “400” KE, “Fuqi”, “Cable system” dhe “Agon-set”.Në njoftimin e shpërndarë nga Ministria e Financave thuhet se, zbatimi i vendimit të gjykatës për sekuestrimin e “Agon-set” është bërë në prani të përfaqësuesve të kësaj shoqërie.
Vazhdoni leximin

Qazim Sejdini: Ja cila është e vërteta e videos sime

Duke marrë shkas nga reagimi publik për një pasazh videoje që po qarkullon në disa televizione dhe media online, më duhet të sqaroj se:

Biseda e sinqertë dhe informale është zhvilluar në një nga takimet e mia me gazetarët vitin e kaluar, përpara se të fillonim takimin zyrtar.

Kam shkëmbyer mendime dhe kam dëgjuar shqetësimet e gazetarëve gjatë atij takimi, dhe më vjen keq, që, pasi i dëgjova shqetësimet e tyre, ajo copëz bisedë konstatimi po shfrytëzohet politikisht dhe ka dalë nga konteksti real i deklaruar në atë takim i vitit të kaluar. Vazhdoni leximin

nga moderatori Postuar te Tema

Modeli i Sandrit në shtypin shqiptar dhe Qazimi

Mero Baze

Ka një irritim nga një deklaratë e kryetarit të Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, duke shkëmbyer fjalë me një gazetar në konferencën për shtyp. Irritimi vjen nga fakti që Qazimi i shpjegon me qetësi dhe një sinqeritet tronditës gazetarit, sesi funksionon shtypi në Shqipëri. I shpjegoi, se këtu shtypi është i lidhur me pushtetin, se ka interesa dhe se në fund të fundit, pronarët mërziten kur i bie më qafë pushtetit dhe kësisoj, mund ta pësosh dhe t’i për këtë pyetje.

Është e vërtetë, që e gjitha është nisur të jetë një shantazh, por në të vërtetë është një perlë për nga mënyra sesi është thjeshtuar imazhi i gazetarisë shqiptare tek një pushtetar lokal në Shqipëri. Vazhdoni leximin

nga moderatori Postuar te Tema