Sekuestrohet Agon Channel, urdhër arresti për Becchettin

TIRANË – Prokuroria e Tiranes leshon urdher arresti nderkombetar per pronarin e televizionit Agon Channel me dyshimet se eshte perfshire ne nje skeme te pastrimit te parave ne miliona euro. Po ashtu, edhe 4 kompani te tjera nen administrimin e Becchetit dhe te nenes se tij jane sekuestruar si te perfshira ne kete skeme. Arrestohet Erjona Troplini, ortake me 20 % te aksioneve ne kompanine e Becchetit “Cable System” dhe Pranvera Gjika drejtuese ne nje banke te nivelit te dyte ne Shqiperi. Sekuestrohen 60 % të aksioneve të 5 shoqerive te Becchettit, bllokohen llogaritë e shoqerive te Becchettit në banka të ndryshme. … Pesë shoqëri të administruara nga Francesco Becchetti dhe familjarët e tij, mes tyre televizioni Agon Channel ne pronesi te tij, dyshohet se janë të përfshira në një skemë të madhe të pastrimit të parave në miliona euro, me organizator italianin Becchetti, per te cilin eshte leshuar urdher arresti. Mbi këto dyshime të forta Prokuroria e Tiranës ka sekuestruar 60 % të aksioneve të shoqërisë “AgonSet”, shoqëritë “Energji”, “Cable System”, “400 KV”, “Fuqi” si dhe ka bllokuar llogaritë e tyre në banka të ndryshme. Të gjitha këto shoqëri janë të administruara nga Francescko Becchetti, nëna e tij Liliana Condomitti, Mauro de Renzis dhe Erjona Troplini, kjo e fundit e arrestuar nga policia. Nderkohe A1 Report meson se italiani Mauro de Renzis eshte administrator i Agon Channel. Po ashtu mesohet se urdhri i arrestit eshte leshuar vetem per Becchetin dhe de Renzis dhe jo per nenen e pronarit te Agon Channel, kjo per efekt te moshes se saj.

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s